מאמרים אחרונים:

בטון אדריכלי – תכונות המוצר ויתרונותיו

בטון אדריכלי

בטון אדריכלי מאפשר יישום של אלמנטים יפים וחזקים ברמות גימור גבוהות. התכונות שלו מבטיחות עמידות לזמן רב ועוזרות לשינוע נוח אל אתר הבנייה

חיפוי בטון אדריכלי נחשב למילה האחרונה בענף הבנייה. שיטת החיפוי הזו מצטרפת אל מעצבי פנים הבוחרים ריצוף בטון מוחלק , כמו גם קבלנים, אדריכלים ולקוחות פרטיים אשר שמעו על יתרונות החומר ורוצים ליהנות ממנו. הייעוד של בטון אדריכלי הוא רכיבי מבנה ומשטחים מיוחדים ברמות גימור שונות, כולל גלוי, לבן, צבעוני, חלק, מחוספס, מודפס ועוד.

המוצר מנצל את כל התכונות הרגילות של הבטון, אך מוסיף אסתטיקה מרשימה המבוססת על מרכיבי תערובת ייחודית. בטון כזה מיוצר מצמנט רגיל או לבן, אנרגטים, מוספים, תוספים ופיגמנטים אחרים. השימה שלו היא בשפיכה ישירה ובאמצעות כלי מעביר, או באמצעות משאבה. קבלנים המתמחים בעבודה עם בטון יכולים ליישם אותו בתבניות ייעודיות, בהתאם לדרישות המתכנן ולגימור הנדרש תוך הקפדה על סוג נוזל ההפרדה, שיטת היציקה, הריטוט ותהליך האשפרה. בנוסף, מכון התקנים הישראלי מפקח אחר הייצור של בטון אדריכלי במפעלים מודרניים. יש צורך בהקפדה על איכות וקדמה טכנולוגית על מנת לקבל את תווי התקן של מכון התקנים.

בטון אדריכלי
בטון אדריכלי והיתרונות שלו

דגשים לפני הזמנת המוצר
על מנת להשתמש בצורה נכונה ברכיבי החיפוי או ליישם ריצוף בטון , כדאי להיכנס אל עובי הקורה ולפרט את התכונות המרכזיות. הבטון מיוצר בתנאי בקרה טובים בהתאם לדרישות התקנים הישראליים, אך הוא נועד להובלה ופריקה תוך 90 דקות, אלא אם סוכם אחרת מול הקבלן והיצרן. בעת הזמנת הבטון יש להדגיש כי מדובר במוצר הייחודי ולזכור שלתנאי מזג האוויר יש השפעה ישירה על גימורו. התייעצות עם חברות מקצועיות לגבי תכונות הבטון היא פעולה רצויה ומומלצת שיכולה לחסוך הוצאות.

זקוקים לייעוץ? אנו כאן לשירותכם! התקשרו: 050-6521263

בנוסף, הזמנת בטון בעל גימור אדריכלי מחייבת העברה של המפרט המיוחד מוקדם ככל האפשר. העברה זו היא תנאי לתכן מוקדם של תערובת הבטון ובחינת חומרי הגלם המתאימים לרמת הגימור הרצויה. במידה ולא קיים מפרט מיוחד רשמי, המזמין מתבקש להגדיר את דרישות הגימור בכתב. דרישות אלו ישמשו בסיס להתאמת התערובת ולכן הן חשובות כל כך. יש לציין כי ביציקות של חלקי מבנה לתבניות בעלות גיאומטריה, חתך או גימור מיוחד, נדרשת הדגשה מראש. מראה פני הבטון מושפע מהפסקות יציקה ובעת ההזמנה יש להגדיר את קצב האספקה הרצוי וגם את הסומך הנדרש.

תחזוקה כללית

 
עבודות בטון איכותיות בעלות גימור אדריכלי הן מוצר מצוין שבעזרתו ניתן לשנות לחלוטין את המראה של חלל פנים או חוץ. אף על פי כן, יש להכיר את כללי התחזוקה של הבטון על מנת ליישם אותו בצורה נכונה. הבטון רגיש להשפעות מזג אוויר וסביבה כגון שינויי לחות, הפרשי טמפרטורה קיצוניים, גשם וכדומה. יציקות של בטון אדריכלי בתנאי מזג אוויר מן הסוג הזה מחייבות שיקול דעת של אנשי מקצוע, תשומת לב מיוחדת ושימוש בכלים ייחודיים. מעבר לכך, בתקופת החורף חשוב מאוד להגן על תבניות היציקה לאחר ההרכבה. הגנה זו מונעת הצטברות של רטיבות או חלודה ותורמת לשמירה על מראה הבטון מפני פגיעה ישירה.

בטון אדריכלי
בטון אדריכלי יוקרתי

הוראות תחזוקה אחרות קובעות כי במהלך היציקה יש למנוע הצטברות של נתזי בטון על פני התבנית. סימני נתזים פוגעים גם הם במראה הבטון ועלולים להוריד לטמיון תהליך ייצור ארוך ומושקע. אנשי מקצוע בתחום של חיפוי בטון אדריכלי או ריצוף בטון אדריכלי מכירים היטב את הכללים הללו ומקפידים עליהם לכל אורך היישום, ההתקנה והעבודה. הדגש העיקרי הוא על ניקיון שוקת משאבת הבטון, הצנרת, דוד המנוף או הכלי המעביר המשמשים לשינוע החומר.