מאמרים אחרונים:

הכל על אבנים משתלבות

בטון-צרוב-4

אבנים משתלבות מיוצרות בתהליך ייחודי ולכן נהנות מעמידות מרשימה. אפשר לרצף איתן גינות פרטיות, גגות ושטחים ציבוריים וליהנות מהן לאורך שנים רבות

הכל על אבנים משתלבות 
מרצפות בטון המיוצרות באופן תעשייתי במגוון רב של צבעים, גדלים וצורות מציעות פתרוןריצוף בטון אידיאלי עבור בתים פרטיים ושטחים ציבוריים. המונח המקצועי המתייחס אל המרצפות הללו הוא "אבנים משתלבות", וזאת בשל האופן בו הן משולבות בריצוף חוץככבישים, מדרכות, שבילים, חצרות, גנים וכיכרות.

האבנים מיוצרות בדרך כלל מבטון יבש הנכבש באמצעות מכבש מכאני בתוך תבנית. אופן הייצור של אבנים משתלבות אינו מורכב, אולם הוא מחייב אישור מטעם מכון התקנים הישראלי. התקן הרלוונטי עבור האבנים הוא תקן ישראלי מספר 8 – מוצרי בטון טרומיים לריצוף. ייצור אבנים משתלבות מבוסס על ריטוט אינטנסיבי המתבצע תוך כדי הכבישה.

מעבר לכך, יש לציין את העמידות של האבנים ואת העובדה שהיציקה נעשית בשתי שכבות: השכבה התחתונה מכילה אנרגטים גסים וצמנט רגיל, בעוד השכבה העליונה היא דקה יותר ומכילה אנרגטים עמידים בשחיקה כמו צור או בזלת. על השכבה העליונה יש גם את הפיגמנטים המעניקים לאבנים משתלבות את המראה הייחודי והמרשים, ולעיתים מוסיפים אליהם צמנט על מנת לקבל את האפקט האסתטי הנדרש.

היתרונות של שיטת הייצור
האבנים יוצאות מהתבנית מיד לאחר היציקה ועוברות על סרט נע לשלב האשפרה: יצירת התנאים המתאימים להתקשות החומר. שיטת הייצור המקובלת של האבנים מבטיחה ייצור מהיר של כמויות גדולות. עוד היא מאפשרת יצירה של אבנים בעלות מימדים אחידים. זו שיטה יעילה ומוצלחת החוסכת הוצאות רבות עבור כל הגורמים המעורבים בענף הבנייה. שיטת הייצור המתקדמת היא אחת הסיבות העיקריות לפופולאריות של אבנים משתלבות ולשימוש הנרחב שלהם בשוק הפרטי.

מעבר לכך, סוגים מסוימים של אבנים מיוצרות על ידי ביקוע באמצעות גיליוטינה של טבלות בטון לא מזוין. זו שיטה פחות נפוצה והיא מייצרת אבנים מבוקעות בצורה מיוחדת. מחירן של האבנים הללו גבוה ממחיר אבנים משתלבות רגילות.

זקוקים לייעוץ? אנו כאן לשירותכם! התקשרו: 050-6521263

שלבים בתהליך הריצוף
השלב החשוב ביותר בניצול היתרונות של אבנים משתלבות הוא הריצוף. את ריצוף האבנים נהוג לבצע על גבי שכבת חול מהודקת, כאשר המטרה היא לייצר תשתית נכונה שתעזור לאבנים לשמור על יציבות לאורך זמן. לאחר הנחת האבנים על החול וכאשר הן צמודות זו לזו, מפזרים שכבת חול נוספת מעל האבנים וכך מהדקים אותן במכבש ידני. התהליך גורם לחול המפוזר מעל האבן לחדור אל בין האריחים ולמנוע תזוזות לאחר גמר הריצוף.
במקרים מיוחדים של ריצוף, על גגות או כאשר מדובר באבנים במידות גדולות מאוד או קטנות מאוד, התהליך מתבצע על מצע טיט במקום על מצע חול מהודק.

המלצות לעיצוב וריצוף של הגינה עם אבנים משתלבות
יש מספר שיקולים שכדאי לקחת בחשבון לפני שמעצבים את הגינה עם ריצוף אבנים משתלבות. ראשית, חשוב מאוד לקחת את מידות הגינה ולהגדיר את הייעוד שלה. במידה ומדובר על גינת נוי בלבד, ההמלצה היא לבחור אבנים לצד צמחיה טבעית או מלאכותית. בגינה פרקטית יותר המיועדת לאירוח חברים, בני משפחה או משחק עם הילדים, אפשר להעדיף משטחי ריצוף גדולים.

שנית, רצוי להזמין איש מקצוע המתמחה בנושא של אבנים משתלבות לגינה. התקנה זו שונה מריצוף בשטחים ציבוריים משום שהיא מתבצעת על פי רשימת דרישות ספציפית. לא מומלץ להתפשר על איכות ההתקנה של ריצוף אבנים משתלבות, או לחסוך על אבן משתלבת שאינה עומדת בתווי התקן הנדרשים. מטרת תווי התקן היא לעזור ללקוחות ולקבלנים לזהות אבנים איכותיות שיכולות לשמש לצורך ריצוף בגינה. אבנים אלו עומדות בכל תנאי מזג האוויר ואינן נשחקות גם בתוך שימוש ממושך.

זקוקים ליעוץ מקצועי על עבודות בטון? התקשרו אלינו ונשמח לעזור: 050-6521263